3 letá záruka 14 dní na vrácení zboží
  • Výprodej
  • Black Friday
  • Novinky
  • Rozbalené zboží

Chlazení

Chládek v interiéru – průvodce výběrem správného chlazení do bytu nebo domu

I když je domov pro mnohé z nás to nejkrásnější místo, kam se rádi vracíme (například po celém dni v práci), v létě nemusí být příchod domů příjemný. Vlna tepla, které se naakumulovalo během celého slunečného dne, promění obývací pokoj v rozpálenou poušť, proti které – když je venku – nepomohou ani otevřená okna.

Způsobů, jak změnit rozpálený interiér na chladnou oázu, je několik. Rozdíly mezi způsoby chlazení – ochlazovači, klimatizacemi a ventilátory – nemusí být vždy úplně jasné, stejně jako jejich správné využití. Chcete si usnadnit výběr a rozhodování? Připravili jsme pro vás tohoto jednoduchého průvodce.

Ochlazování a klimatizování – není to to samé

V boji proti horku se používají dva hlavní způsoby – ochlazování a klimatizování. I když se tato dvě slova často zaměňují, každé znamená něco trochu jiného.

Ochlazování je postupné ochlazování vzduchu v místnosti, nebo snížení pocitové teploty. Ochlazovače vzduchu používají vodu nebo led, kterým chladí vzduch procházející skrze ne. Ventilátory zase rozhýbají stojatý vzduch v místnosti, a díky tomu máme pocit chladu, i když se teplota nezmění.

Klimatizování je tvorba chladného vzduchu, který se mísí s teplým vzduchem místnosti. Klimatizace na to používá systém kompresorů a chladiva, a díky tomu ze vzduchu „odčerpává teplo“ a vypouští ho ven.

Ochlazování je přirozenější, a proto ho obecně snášíme lépe. Nemusíte se při něm tolik bát prochladnutí nebo bolesti hlavy. Ale pokud chcete dosáhnout příjemných 18 °C v letním horku, budete potřebovat pořádný výkon klimatizace.

Chci se ochladit – co je na výběr?

Pokud jste se rozhodli pro ochlazování, máte na výběr mezi ochlazovači vzduchu a ventilátory. Podívejme se podrobněji na obě metody.

Ventilátory

Když se řekne „ventilátor“, každý z nás si představí velké vrtule v krytu, který se otáčí ze strany na stranu. Tento lety ověřený druh se nazývá stojanový ventilátor a je stále velmi oblíbený. Jeho největší výhodou je snadné směřování proudu vzduchu a přímý efekt – chlazení začnete cítit téměř okamžitě. Pro větší místnosti nebo pokud chcete ušetřit drahocenné místo, můžete zvolit stropní ventilátor. Díky jejich velikosti a umístění umí rozhýbat vzduch i ve velké místnosti.

Kromě nich ale dnes existují i odstředivé a sloupkové (také nazývané věžové) ventilátory. Odstředivé ventilátory jsou jaké běžné ventilátory do bytu, ale mají jednu velkou výhodu: vzduch nefoukají přímo dopředu, ale pod úhlem 90 °, a díky tomu nevytvářejí silný průvan a místnost chladí rovnoměrněji.

Pokud ale hledáte něco do menšího bytu nebo nechcete, aby vám zabíral příliš mnoho místa, můžete sáhnout po sloupkovém ventilátoru. Tento typ má vrtuli ukrytou ve vysokém válci, takže ho můžete umístit kamkoliv. Zároveň je tišší a nabízí stejné ochlazení a výkon jako běžný stojanový ventilátor. Navíc se díky svému modernímu designu hodí i do otevřených čistých interiérů.

Ochlazovače vzduchu

Na rozdíl od ventilátorů, přenosné ochlazovače vzduchu skutečně vzduch v místnosti ochladí. Fungují na jednoduchém principu. Naplníte je vodou nebo ještě lépe ledem a malá vrtule prohání přes studenou vodu horký vzduch. Ten se zároveň zvlhčuje a ochlazuje, a tak dokáže snížit teplotu v místnosti i o několik stupňů. Oproti klimatizaci jsou ochlazovače vzduchu ekologičtější a energeticky šetrnější, vyžadují ale pravidelné doplňování vody. Také u nich nemusíte řešit vývod teplého vzduchu hadicí. Stačí postavit do místnosti, naplnit a zapnout.

V e-shopu Klarstein.cz najdete samostatné chladiče vzduchu, stejně jako kombinované modely, které mohou fungovat jako odpařovací ochlazovač, ale při vysokých teplotách zapnou vestavnou klimatizační jednotku a zvýší chladicí výkon.

Mnohé ochlazovače vzduchu Klarstein jsou vybavené LED displejem, dálkovým ovládáním nebo časovačem. Aby bylo jejich použití v bytě nebo kanceláři co nejpohodlnější, disponují mnohé ochlazovače nastavitelným režimem spánku s obzvláště tichým provozem. Některé modely mají zabudovaný i filtr, který čistí vzduch v místnosti od prachu, nečistot a nepříjemných zápachů.

Nahoru